Vásárlás után
Amikor megvásárolod a pamut alapanyagot, ne vágj bele rögtön, elő kell készíteni a munkához:
Általában nincs szükség arra, hogy durva kezelésnek vegyük alá a megvarrt terméket; nem kell dörzsölni, fehéríteni, 90 fokon mosni. De nem is lehet! Ahogy használatában vigyázunk rá, vigyázzunk tisztításakor is.
A beavatást kézzel végzem, sosem dobom be a mosógépbe az anyagot – rémes lenne, ha foszlásnak indulna, még mielőtt bármit tettem vele. A mosdóba jó forró vizet engedek, olyan forrót, amit csak a kezem elvisel, ez kb. 39 fok, mondjuk 40.:) Tökéletes hőfok ahhoz, hogy a későbbi koszolódást eltávolítsa a mosógép, de óvja is a textilt.
Természetesen nem előírás illatosítani a vizet, de én szoktam. Megnyomkodom az anyagot, állni hagyom kicsit a vízben, és folyó víz alatt kiöblítem. Picit csavarom csak, kirázom, átvasalom. A felmelegedett vasalótalpat végighúzom párszor a vasalódeszkán – ha van esetleg kosz vagy ráolvadt matrica rajta, ne az újonnan beszerzett, szép textilen kössön ki. Javaslom, hogy ne színéről, fonák oldaláról vasalj.
Ha designer textilről van szó és kis darabról, azonnal vasalhatjuk, közepes hőfokon. A legtöbb vasaló hőfokszabályozóján egy, kettő, vagy három ponttal jelzik a hő nagyságát. Két pont, kb. 150 fok tökéletes lesz számunkra. Ha átvasalod, teljesen száraz lesz, azonnal szabhatod, varrhatod.
Vastagabb pamuttextilt is átvasalok nedvesen, egyrészt hamarabb szárad (alig várom, hogy varrhassak belőle!), másrészt pedig könnyebben kisimíthatók a gyűrődések, amit a csavarással okoztam. Ha teheted, napon szárítsd, finom illata lesz!